You are currently viewing Puchar Świata World Kyokushin Budokai

Puchar Świata World Kyokushin Budokai

W Santiago de Chile rozegrano Puchar Świata World Kyokushin Budokai. Wystartowało w nim ok 500 zawodniczek i zawodników z 20 krajów w tym z: Hiszpanii, Algierii, Rumunii, Rosji, Kostaryki, Izraela, Nepalu, Niemiec, Francji, Brazylii, Urugwaju, Ugandy, Filipin, Kazachstanu, Grecji, Ukrainy, Peru, Kolumbii, Chile i Polski.

Pierwsze trofeum dla Polski wywalczyła Agnieszka Winek, reprezentantka Klubu Sportów Walki Bushi. Winek wygrała swoją kategorię kumite kobiet do 55 kg. W spektakularnym finale pokonała reprezentantkę Chile w zaledwie 30 sekund trafiając ją w pierwszych sekundach starcia kopnięciem okrężnym na głowę, a w kolejnej kombinacji widowiskowym kopnięciem z wyskoku kaiten geri tym samym kończąc walkę przed czasem i zdobywając złoto.

World Kyokushin Budokai Poland reprezentowała również Kornelia Szczepkowicz z Uczniowskiego Klubu Sportowego Kyokushin Karate w Brzostku, która zdobyła złoty medal w kumite oraz srebrny medal w kata. Zawodniczka po pierwszej i drugiej turze KATA znajdowała się na pierwszym miejscu w swojej kategorii wiekowej. Decydującym była rozgrywka finałowa w której uległa stosunkiem głosów sędziowskich 2:3. Natomiast w rywalizacji sportowej KUMITE Kornelia okazała się bezkonkurencyjna. W rundzie półfinałowej w ciągu 30 sekund zakończyła walkę technika mawaschi geri jodan ( kopnięcie okrężne na głowę ) po której przeciwniczka nie była w stanie kontynuować walki. Walka finałowa odbyła się z zawodniczka z Chile która oprócz wyższego stopnia szkoleniowego była zdecydowanie cięższa. Zdecydowana i waleczna postawa Kornelii doprowadziła do dwóch technik wazari ( przewaga techniczna ) w wyniku których sędzia maty przerwał walkę i wskazał Kornelię Szczepkowicz jako zwycięzcę Pucharu Świata. Jest to olbrzymi sukces młodej zawodniczki z Kamienicy Dolnej (województwo podkarpackie ) która w ostatnim czasie zdobyła srebrny medal na mistrzostwach Europy w Hiszpanii oraz na Węgrzech.

OYAMA Polską Federację Karate świetnie reprezentowała Julia Szreiter (2 kyu) z Łódzkiego Klubu Oyama Karate NEKO, która zajęła II miejsce w kategorii ciężkiej seniorek. Serdecznie gratulujemy, OSU!
18-letnia łodzianka w drodze do finału pokonała m.in. przeciwniczkę cięższą o ok. 30 kg., a w bezpośrednim pojedynku o złoto przegrała z doświadczoną reprezentantką gospodarzy (4 dan).

Zawody odbyły się w niesprzyjającej-nerwowej atmosferze w Santiago de Chile. W pierwszym dniu, mistrzostwa zostały przerywane ze względu na groźne zamieszki społeczne i wprowadzony stan wyjątkowy.